• PROJEKTY

• „Dobra Edukacja w Białowieży”

• PO WER - HISZPANIA

Przedsięwzięcie "Otaczająca nas przyroda jako środek rozbudzania świadomości ekologicznej" w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów" jest realizowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt będzie trwał 12 miesięcy.

Realizacja projektu  ”Ponadnarodowa mobilność  uczniów”, w którym przewiduje się mobilności uczniów i nauczycieli jako opiekunów ma na celu:
            -zachęcanie uczniów do nauki języków obcych oraz podnoszenie kompetencji jęezykowych (język angielski i hiszpański),
            -rozwijanie umiejętności uczenia się,
            -nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i oswojenie się ze środowiskiem międzynarodowym,
            -zwiększenie europejskiego wymiaru naszej placówki.
            -promocję szkoły w środowisku lokalnym.

Działania podejmowane w trakcie trwania mobilności maja˛ na celu zarówno rozwój uczniów jak i nauczycieli poprzez:
            -zdobywanie wiedzy o kraju partnerskim,
            -pogłębianie wiedzy z różnych dziedzin nauki w zakresie dbania o środowisko,
            -poznanie podstawowych terminów /słów związanych z otaczającą przyrodą i ekologią w językach angielskim i hiszpańskim,
            -łączenie i rozwijanie wiedzy z biologii, przyrody i geografii z wykorzystaniem narzędzi TIK, między innymi przy tworzeniu dokumentacji projektu,
            -zdobywanie nowych praktycznych umiejętności,
            -poszerzanie horyzontów,rozwijanie zainteresowań.

Udział w mobilnościach ma ogromne znaczenie dla rozwoju kompetencji, przyszłych wyborów edukacyjnych oraz życiowych.

W realizacji działań projektowych będzie uczestniczyło 20 uczniów  z klas VI-VIII, którzy zostaną wybrani na podstawie wymagań przedstawionych w Regulaminie Rekrutacji i Uczestnictwa w projekcie, określającym kryteria wyboru i zasady rekrutacji.

Harmonogram projektu zakłada wyjazdy dwóch grup uczniów szkoły podstawowej do hiszpańskiej szkoły w Granadzie.

Czas trwania  pierwszej mobilności (wyjazdu) :26.01.2020 -01.02.2020

Czas trwania drugiej mobilnosci: 6.06.2020- 13.06.2020

Zaplanowano dwa wyjazdy, które nie kolidują z możliwościami  organizacyjnymi uczestniczących instytucji. Program pobytu będzie uwzględniał harmonogram pracy szkoły goszczącej. Podczas wyjazdów uczniowie będą realizować program mobilności  razem z rówieśnikami ze szkoły przyjmującej oraz wspólnie brać udział we wszystkich zajęciach formalnych i pozalekcyjnych przewidzianych w planie zajęć  dla danej grupy wiekowej. Program mobilności uczniów kładzie nacisk przede wszystkim na aktywne uczestnictwo w zajęciach obejmujących zagadnienia z przedmiotów, których dotyczy projekt, czyli biologi, przyrody,geografii .

Przygotowanie uczestników do wyjazdu będzie obejmowało zasadnicze obszary:
            a) przygotowanie językowe
            b) przygotowanie kulturowe
            c) przygotowanie pedagogiczne
            d) przygotowanie organizacyjne.

Ze względu na fakt, iz  szkoła goszcząca znajduje się w Hiszpanii, językiem komunikacji oprócz języka angielskiego będzie język hiszpański. Dlatego też, dodatkowe przygotowanie językowe uwzględni 40 godzin lekcyjnych języka hiszpańskiego, które rozpoczną się już w październiku.

Każdy z uczestników, oprócz obowiązkowego udziału w lekcjach hiszpańskiego, uczestniczyć będzie  w przygotowaniu kulturowym,  (odbywającym się raz w miesiącu), w ramach którego uczniowie :
            -będą odnajdywać informacje dotyczące danego aspektu kulturowego miejsca docelowego,
            -będą dzielić się  zdobytą wiedzą z pozostałymi uczestnikami projektu,
            -przygotują prezentacje (multimedialne lub w wersji papierowej) dotyczące kultury Hiszpanii.

Zebrane przez uczestników projektu informacje bedą zebrane w całość i w ten sposób powstanie ”mini guide” po kraju
            goszczącym.

Podczas trwania mobilności zarówno uczniowie jak i ich opiekunowie zobowiązani są do prowadzenia ”My mobility DIARY”,
            w którym będą zapisywać swoje odczucia, spostrzeżenia na temat każdego dnia pobytu w Hiszpanii i szkole goszczącej.

Wramach możliwości wykorzystania narzędzi TIK , uczniowie będą˛ prowadzili Bloga projektu, na którym znajdą się informacje dotyczące podejmowanych działań w ramach projektu i podczas mobilnoćci, zaprezentowane w sposób chronologiczny.

Spotkania w ramach przygotowania pedagogicznego odbywać się będą  raz w miesiącu począwszy od października 2019r.
            Głównym celem zajęć  jest lepsze poznanie członków grupy i przygotowanie uczniów do umiejętnego poradzenia sobie w trudnej psychologicznie sytuacji rozstania z bliskimi. Podczas spotkań uczestnicy (uczniowie) będą  doskonalić  umiejętność komunikacji międzyludzkiej, rozpoznawania uczuć, emocji i radzenia sobie w sytuacjach trudnych .Prowadzący zajęcia Psycholog szkolny, będzie wprowadzał ćwiczenia kształtujące otwartą postawę  wobec innych kultur. Podkreślać będzie znaczenie samodzielności  i umiejętności pokonywania stresu w życiu codziennym. Przygotowanie pedagogiczne będzie pełnić bardzo ważną rolę w całym cyklu działań poprzedzają cych mobilności.

Uczestnicy projektu wraz z rodzicami będą uczestniczyć w przygotowaniu organizacyjnym, podczas którego koordynator
            projektu przekaże informacje:
            - na temat szkoły goszczącej, harmonogramu działań w trakcie mobilności, podróży, miejscu zakwaterowania i wyżywienia oraz  obowiązkowym ubezpieczeniu i wyrobieniu karty EKUZ .

Informacje związane z działaniami podejmowanymi w ramach projektu będą umieszczane na stronie internetowej szkoły oraz na szkolnej stronie Facebook (https://www.facebook.com/Zesp%C3%B3%C5%82-Szkolno-Przedszkolny-W-Bia%C5%82owie%C5%BCy-1813431575577356/?ref=br_rs).

Rekrutacja do projektu rozpocznie się 13 września  2019r i będzie trwała do 27 września.

Regulamin  Rekrutacji i Uczestnictwa w projekcie będzie dostępny 10 września 2019r.