- Ponadnarodowa mobilność uczniów - PO WER 2019
- REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA w projekcie „Ponadnarodowa mobilność uczniów”
- Wyniki rekrutacji do projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”
- PO WER - HISZPANIA
- Wizyta w Rumunii - Erasmus+
- Wspomnienia uczniów w prezentacjach.
- Erasmus+
- Erasmus+
- Projekt Erasmus+ „We- the children of Mother Earth”
- REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA W PROJEKCIE „We – the children of Mother Earth”
- „W 80 godzin dookoła roku szkolnego z książką”
- „80 hours round the school year with a book”
- REGULAMIN REKRUTACJI UCZESTNIKÓW PROJEKTU „TECHNOLOGIA TIK W NAUCZANIU OD NAJMŁODSZYCH LAT” RAELIZOWANEGO PRZEZ ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W BIAŁOWIEŻY W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ (PO WER)
- „Mobilność kadry edukacji szkolnej”
- „Dobra edukacja w Białowieży”
- „Dobra Edukacja w Białowieży”
- „Aktywna tablica”
„Dobra Edukacja w Białowieży”
PO WER - HISZPANIA
Przedsięwzięcie "Otaczająca nas przyroda jako środek rozbudzania świadomości ekologicznej" w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów" jest realizowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt będzie trwał 12 miesięcy.
Realizacja projektu ”Ponadnarodowa mobilność uczniów”, w którym przewiduje się mobilności uczniów i nauczycieli jako opiekunów ma na celu:
-zachęcanie uczniów do nauki języków obcych oraz podnoszenie kompetencji jęezykowych (język angielski i hiszpański),
-rozwijanie umiejętności uczenia się,
-nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i oswojenie się ze środowiskiem międzynarodowym,
-zwiększenie europejskiego wymiaru naszej placówki.
-promocję szkoły w środowisku lokalnym.
Działania podejmowane w trakcie trwania mobilności maja˛ na celu zarówno rozwój uczniów jak i nauczycieli poprzez:
-zdobywanie wiedzy o kraju partnerskim,
-pogłębianie wiedzy z różnych dziedzin nauki w zakresie dbania o środowisko,
-poznanie podstawowych terminów /słów związanych z otaczającą przyrodą i ekologią w językach angielskim i hiszpańskim,
-łączenie i rozwijanie wiedzy z biologii, przyrody i geografii z wykorzystaniem narzędzi TIK, między innymi przy tworzeniu dokumentacji projektu,
-zdobywanie nowych praktycznych umiejętności,
-poszerzanie horyzontów,rozwijanie zainteresowań.Udział w mobilnościach ma ogromne znaczenie dla rozwoju kompetencji, przyszłych wyborów edukacyjnych oraz życiowych.
W realizacji działań projektowych będzie uczestniczyło 20 uczniów z klas VI-VIII, którzy zostaną wybrani na podstawie wymagań przedstawionych w Regulaminie Rekrutacji i Uczestnictwa w projekcie, określającym kryteria wyboru i zasady rekrutacji.
Harmonogram projektu zakłada wyjazdy dwóch grup uczniów szkoły podstawowej do hiszpańskiej szkoły w Granadzie.
Czas trwania pierwszej mobilności (wyjazdu) :26.01.2020 -01.02.2020
Czas trwania drugiej mobilnosci: 6.06.2020- 13.06.2020
Zaplanowano dwa wyjazdy, które nie kolidują z możliwościami organizacyjnymi uczestniczących instytucji. Program pobytu będzie uwzględniał harmonogram pracy szkoły goszczącej. Podczas wyjazdów uczniowie będą realizować program mobilności razem z rówieśnikami ze szkoły przyjmującej oraz wspólnie brać udział we wszystkich zajęciach formalnych i pozalekcyjnych przewidzianych w planie zajęć dla danej grupy wiekowej. Program mobilności uczniów kładzie nacisk przede wszystkim na aktywne uczestnictwo w zajęciach obejmujących zagadnienia z przedmiotów, których dotyczy projekt, czyli biologi, przyrody,geografii .
Przygotowanie uczestników do wyjazdu będzie obejmowało zasadnicze obszary:
a) przygotowanie językowe
b) przygotowanie kulturowe
c) przygotowanie pedagogiczne
d) przygotowanie organizacyjne.
Ze względu na fakt, iz szkoła goszcząca znajduje się w Hiszpanii, językiem komunikacji oprócz języka angielskiego będzie język hiszpański. Dlatego też, dodatkowe przygotowanie językowe uwzględni 40 godzin lekcyjnych języka hiszpańskiego, które rozpoczną się już w październiku.
Każdy z uczestników, oprócz obowiązkowego udziału w lekcjach hiszpańskiego, uczestniczyć będzie w przygotowaniu kulturowym, (odbywającym się raz w miesiącu), w ramach którego uczniowie :
-będą odnajdywać informacje dotyczące danego aspektu kulturowego miejsca docelowego,
-będą dzielić się zdobytą wiedzą z pozostałymi uczestnikami projektu,
-przygotują prezentacje (multimedialne lub w wersji papierowej) dotyczące kultury Hiszpanii.Zebrane przez uczestników projektu informacje bedą zebrane w całość i w ten sposób powstanie ”mini guide” po kraju
goszczącym.Podczas trwania mobilności zarówno uczniowie jak i ich opiekunowie zobowiązani są do prowadzenia ”My mobility DIARY”,
w którym będą zapisywać swoje odczucia, spostrzeżenia na temat każdego dnia pobytu w Hiszpanii i szkole goszczącej.Wramach możliwości wykorzystania narzędzi TIK , uczniowie będą˛ prowadzili Bloga projektu, na którym znajdą się informacje dotyczące podejmowanych działań w ramach projektu i podczas mobilnoćci, zaprezentowane w sposób chronologiczny.
Spotkania w ramach przygotowania pedagogicznego odbywać się będą raz w miesiącu począwszy od października 2019r.
Głównym celem zajęć jest lepsze poznanie członków grupy i przygotowanie uczniów do umiejętnego poradzenia sobie w trudnej psychologicznie sytuacji rozstania z bliskimi. Podczas spotkań uczestnicy (uczniowie) będą doskonalić umiejętność komunikacji międzyludzkiej, rozpoznawania uczuć, emocji i radzenia sobie w sytuacjach trudnych .Prowadzący zajęcia Psycholog szkolny, będzie wprowadzał ćwiczenia kształtujące otwartą postawę wobec innych kultur. Podkreślać będzie znaczenie samodzielności i umiejętności pokonywania stresu w życiu codziennym. Przygotowanie pedagogiczne będzie pełnić bardzo ważną rolę w całym cyklu działań poprzedzają cych mobilności.Uczestnicy projektu wraz z rodzicami będą uczestniczyć w przygotowaniu organizacyjnym, podczas którego koordynator
projektu przekaże informacje:
- na temat szkoły goszczącej, harmonogramu działań w trakcie mobilności, podróży, miejscu zakwaterowania i wyżywienia oraz obowiązkowym ubezpieczeniu i wyrobieniu karty EKUZ .Informacje związane z działaniami podejmowanymi w ramach projektu będą umieszczane na stronie internetowej szkoły oraz na szkolnej stronie Facebook (https://www.facebook.com/Zesp%C3%B3%C5%82-Szkolno-Przedszkolny-W-Bia%C5%82owie%C5%BCy-1813431575577356/?ref=br_rs).
Rekrutacja do projektu rozpocznie się 13 września 2019r i będzie trwała do 27 września.
Regulamin Rekrutacji i Uczestnictwa w projekcie będzie dostępny 10 września 2019r.